Vječita dilema: investiranje, štednja, „slamarica“

  • 0

Pojavom inostranih banaka na tržištu Crne Gore I intenzivnim razvojem države i rastom ekonomije, koji je naročito posljednjih pet godina bio izražen, raslo je i povjerenje građana Crne Gore u banke. Ipak, jedan broj naših građana i dalje više vjeruje “slamarici”.

No, ta “tajna”, skrivena mesta u kojima jedan dio naših sugrađana čuva svoj novac, poznata kao “slamarica” nažalost znaju biti poznata i provalnicima. Nemile situacije, koje se mogu desiti svakom ko čuva novac kod kuće, podstakli sun as na odluku da se novac ipak sačuva na sigurnijem mestu, poput banke.


A koliko je isplativo čuvanje novca u banci? – Nimalo!!!


Sve više građana uočava da čuvanje novca u bankama nije isplativo zbog niskih kamatnih stopa na štednju. Kamatne stope na oročenu štednju u Crnoj Gori I okruženju su u malom plusu, dok je na većim tržištima nulta ili negativna stopa.


Zato građani u posljednje vrijeme umjesto štednje novca u banci investiraju u kopovinu stana. Razlog za to je niska kamatna stopa, koja će se kretati oko 0.5 do 0,8 odsto na godišnjem nivou, pa štednja novca u bankama više neće biti isplativa.


Ukoliko na primjer 50.000 eura svoje ušteđevine stavite u banku, period oročenja na 12 mjeseci, sa nominalnom kamatnom stopom od 1%, i efektivnom kamatnom stopom 0.85%, ukupan iznos koji ćete primiti nakon isteka perioda oročenja je 500 eura bruto, na koji plaćate porez na deviznu štednju od 9%, čime na kraju imate profit od štednje u iznosu od 455 eura.


Ukoliko sa druge strane kupite stan u izgradnji po cijeni od 50.000 evra, koliko možete naći stan na Starom Aerodromu gde je cjenovni rast u prethodne 2 godine 15-20%, za godinu dana možete da ostvarite profit od čak 6.500 eura. Kako? Cijena kvadrata raste zbog povećane tražnje, povoljnih bankarskih kredita i poboljšanja infrastrukture na toj lokaciji od 15-20%.
Ukoliko ste kupili stan od 48m2, po cijeni kvadrata od 1.050 evra, za godinu dana isti taj kvadrat će vrijeđeti 1.200 evra, čime ste ostvarili prihod od 7.200 evra. Ukoliko se oduzme porez na kapitalnu dobit od 9%, za godinu dana ste ostvarili profit od 6.500 eura.

Čak 90 odsto gradova u svijetu nema kvalitetnu ponudu pristupačnih nekretnina za stanovnike, podatak je Svetskog ekonomskog foruma.

Ipak, kako na konačnu cijenu kvadrata utiče mnogo faktora, među kojima je i sve veća potražnja, teško je odrediti u kojoj mjeri su cijene materijala i radne snage uticale na skok vrijednosti nekretnina u novogradnji

Nekoliko je razloga za porast cijene nekretnina:

  • Sigurna investicija – „osjećaj sigurnosti” koji ulaganje u nekretnine pruža svakom građanina, kao I sama percepcija tog procesa
  • Ograničene mogućnosti za investiranje – kamate na oročenu štednju su toliko niske i zato nisu atraktivne, a nema alternative za ulaganje novca, pa se tradicionalno investira u nekretnine”, što je u Crnoj Gori odomaćen slučaj
  • Odnos niže kamatne stope na stambene kredite – visoke cijene renti

Stambeni krediti su dostupni velikom broju ljudi, a privlači ih odnos kirije i troškova kredita na godišnjem nivou, pa građani često razmišljaju na način da je bolje da otplaćuju svoj kvadrat nego da plaćaju skup zakup, što I jeste zdravorazumsko razmišljanje u postojećim okolnostima.

Sve ovo navodi nas na zaključak – da ne treba očekivati stagnaciju cijene nekretnina u Crnoj Gori u nekom srednjoročnom periodu.

Vaš Micassi

Join The Discussion

Compare listings

Compare